IKSDUS | Koło Naukowe kontynuuje dotychczasowe inicjatywy i pracuje nad następnymi!

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego „IKSDUS” jest organizacją doktorantów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, jak również doktorantów III stopnia i doktorantów eksternistycznych. Motywem przewodnim, łączącym przyszłych naukowców z różnych dyscyplin, jest interdyscyplinarność. Współpraca, dyskusja i omawianie postawionego problemu z różnych perspektyw pozwalają nie tylko uzupełnić luki we własnej wiedzy, jak również wypracować nowe podejścia dla uprawianych dziedzin naukowych.

Koło rozpoczęło swoją działalność w 2021 r. Rok ten możemy nazwać rokiem powstawania i organizacji, ale również rokiem aktywnych działań oraz rozpoczętych projektów. W poprzednim roku akademickim zrealizowaliśmy trzy spotkania z cyklu Colloquia Erasmiana, trzy konferencje Lokalnych Spotkań Interdyscyplinarnych oraz międzynarodową konferencję doktorantów „MKDUS 2.0”, w której uczestniczyło czynnie i biernie ponad 140 doktorantów.

Colloquia Erasmiana są cyklicznymi interdyscyplinarnymi debatami współorganizowanymi przez IKSDUS i Szkołę Doktorską US. Debaty są hołdem pamięci wybitnego szczecińskiego literaturoznawcy, polonisty, wykładowcy Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Erazma Kuźmy. Spotkanie zbudowane jest w formie eksperckiej rozmowy wokół wybranej publikacji naukowej, w drugiej części spotkania do zadawania pytań zachęcani są wszyscy uczestnicy spotkania.

Lokalne Spotkania Interdyscyplinarne były z początku wewnętrznymi mini-konferencjami członków Koła, aktualnie jednak przybierają one postać konferencji lokalnych o charakterze ogólnokrajowym. Spotkania mają ustalony wcześniej temat przewodni, który prezentowany jest przez prelegentów z różnych dyscyplin. Po wypowiedziach następuje omawianie przedmiotowego tematu w formie dyskusji. Aktualnie trwają również prace wydawnicze nad publikacją z konferencji.

Multidyscyplinarna Konferencja Doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego „MKDUS 2.0” jest wydarzeniem, które powróciło do Uniwersytetu Szczecińskiego po kilkuletniej przerwie, tym razem w innej odsłonie: konferencja odbywa się w formacie online (z nadzieją na powrót do formy stacjonarnej) i zdobywa status międzynarodowej. Poprzednie edycje konferencji cieszyły się dużym zainteresowaniem doktorantów, co w znacznej mierze wiązało się z interdyscyplinarnym charakterem konferencji.  Jako jedna z niewielu konferencji w Polsce, wydarzenie to pozwala na zaprezentowanie swoich badań przedstawicielom wielu dziedzin naukowych. W roku 2021 konferencja zyskała status międzynarodowej.

Struktura konferencji składa się z trzech paneli: zielony, czerwony oraz fioletowy. Każdy z paneli dostosowany jest w swojej organizacji do reguł, obowiązujących w reprezentowanych dyscyplinach naukowych. Panel zielony obejmuje głównie nauki ścisłe tj. matematykę, nauki biologiczne, fizyczne, o kulturze fizycznej czy nauki medyczne. Panel czerwony reprezentuje nauki humanistyczne, nauki teologiczne i pedagogikę. W panelu fioletowym odnajdą się przedstawiciele nauk społecznych tj. ekonomii i finansów, nauk o zarządzaniu i jakości, nauk politologicznych i prawnych, czy nauk o administracji.

Koło nie spoczywa na laurach i od rozpoczęcia nowego roku akademickiego odbyło się już spotkanie z zakresu Lokalnych Spotkań Interdyscyplinarnych pt. „Nieśmiertelność” oraz spotkanie CE z autorem książki „Krótkowzroczność strategiczna menadżerów” prof. dr hab. Wojciechem Czakonem.

Koło zorganizowało również Q&A na temat relacji z oceny śródokresowej, podczas której mgr Weronika Brzozowska – doktorantka III roku Szkoły Doktorskiej oraz wicedyrektor Szkoły Doktorskiej, Pani dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. US podzieliły się przemyśleniami właśnie na temat procesu oraz przebiegu oceny śródokresowej i odpowiedziały na pytania zainteresowanych doktorantów I i II roku.

Koło jako organizacja działa samodzielnie, ale również w jego ramach działają zespoły tj. zespół ds. social mediów, zespół ds. międzynarodowych, zespół ds. grantów oraz zespół prawny. Zespół ds. social mediów prowadzi stronę Szkoły Doktorskiej oraz stronę Interdyscyplinarnego Koła Szkoły Doktorskiej na Facebooku. Koordynuje go mgr Mateusz Jóźwik. Zespół ds. międzynarodowych wspomaga i dba o interes doktorantów zagranicznych oraz wspomaga działanie Koordynatora ds. międzynarodowych. Zespół ds. grantów poszukuje, przedstawia oraz pozyskuje środki finansowe dla działalności i projektów Koła, z kolei zespół prawny zajmuje się projektami związanymi z zakresem nauk prawnych.

W ramach Koła swoją działalność rozpoczął również Interdyscyplinarny Klub Książki, którego celem jest promowanie czytelnictwa oraz dzielenie się z innymi ważnymi dla siebie lekturami. Doktoranci, wykładowcy, a również osoby z zewnątrz mogą zaproponować wspólną lekturę na dany miesiąc, która zostanie następnie omówiona podczas wspólnego spotkania.

Decyzje w kole podejmowane są na zasadach demokratycznego głosowania większością głosów, z kolei zarząd Koła pełni funkcję reprezentacyjną, pomocniczą oraz pomaga w realizacji i koordynacji działań. Opiekunem Koła jest dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. US, Zastępca Dyrektora Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W zarządzie zasiadają z kolei:

  • mgr Kaciaryna Bychak – koordynator ds. międzynarodowych oraz przewodnicząca zespołu ds. międzynarodowych oraz członek Samorządu Doktorantów Szkoły Doktorskiej;
  • mgr inż. Patrycja Bełtowska – skarbnik Koła, przewodnicząca zespołu ds. grantów oraz członek Samorządu Doktorantów Szkoły Doktorskiej;
  • mgr Luiza Łańko – sekretarz Koła, członek zespołu Rzecznika Praw Doktoranta działającego przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Lokalny Ambasador Praw Doktoranta;
  • mgr Daria Buczkowska – wiceprezes Koła oraz członek Samorządu Doktorantów Szkoły Doktorskiej;
  • mgr Michał Michalski – prezes Koła oraz przewodniczący zespołu prawnego działającego przy Kole.

Plany Koła na nadchodzący rok 2022:

  • kontynuacja inicjatyw Lokalnych Spotkań Interdyscyplinarnych oraz Colloquia Erasmiana;
  • II edycja międzynarodowej konferencji „MKDUS 2.0”;
  • specjalna edycja Lokalnych Spotkań Interdyscyplinarnych współorganizowana z innymi uniwersytetami pt. „Interdyscyplinarne ujęcie psychologii”;
  • organizowana w dniu 22 kwietnia 2022 r. w formie online Ogólnopolska Branżowo-Naukowa Konferencja Prawa Medycznego i Informatyzacji Wymiaru Sprawiedliwości;
  • organizowana w dniach 20-21 maja 2022 r. w formie online konferencja ogólnopolska Szczeciński Kongres Młodych Naukowców FinTech;
  • współorganizowany ze Strefą Kultury Studenckiej, Przegląd Kół Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z debatami pt. „Jak możemy sobie pomóc?” oraz „Forum wymiany doświadczeń”;
  • planowany po MKDUS 2.0 przegląd doktoranckich i dokorancko-studenckich kół naukowych oraz organizacji studenckich.

Koło prowadzi również ciągle aktywną rekrutacje. Kontakt pod mailem: iksdus@usz.edu.pl.

Serdecznie zapraszamy!