Ze Szczecina do Waszyngtonu, czyli kwerenda w Bibliotece Kongresu

Dwójka doktorantów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, mgr Izabela Osek i mgr Michał Prusinowski, w dniach 23.04.2022 r.-05.05.2022 r. brała udział w kwerendzie bibliotecznej w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Celem wizyty w największej bibliotece świata było w głównej mierze zbieranie materiałów do badań, a także budowanie partnerstwa na szczeblu międzynarodowym oraz promocja Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Oficjalne powstanie Biblioteki Kongresu jest datowane na rok 1800, kiedy to w wyniku przemian politycznych przeniesiono stolicę USA z Filadelfii do Waszyngtonu. Pierwotnie Biblioteka miała służyć członkom Kongresu, będąc przy tym źródłem niezbędnych informacji głównie z zakresu prawa. Obecnie Biblioteka Kongresu jest największą biblioteką świata, posiada w swoich zbiorach niemalże 170 mln pozycji na każdy możliwy temat, w 470 językach świata.

Nasi doktoranci szukali w niej materiałów z dyscypliny nauk o zarządzaniu i jakości oraz nauk ekonomicznych. Mgr Izabela Osek przygotowuje bowiem rozprawę doktorską o przekształceniach w procesach zarządzania kapitałem ludzkim w organizacjach medialnych, zachodzących pod wpływem zjawiska konwergencji mediów, natomiast mgr Michał Prusinowski bada wpływ prywatnego finansowania kampanii wyborczych na nierówności ekonomiczne w Stanach Zjednoczonych.

Wizyta w Bibliotece Kongresu z całą pewnością przyczyni się do poszerzania horyzontów naukowych młodych badaczy z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz promocji szczecińskiego szkolnictwa wyższego na szeroką skalę.