Odbyła się V Debata z cyklu „Colloquia Erasmiana”

Dnia 25 stycznia 2022 roku odbyła się V Debata z cyklu „Colloquia Erasmiana”. Tematyka dotyczyła książki dr hab. Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”. Podczas spotkania mieliśmy okazję usłyszeć bardzo sprecyzowane i szczegółowe pytania, często odnoszące się do aktualnych realiów. Uczestnicy debaty nie pozostawili żadnego pytania bez odpowiedzi, za co serdecznie dziękujemy!
Dla zachęcenia, przedstawiamy Państwu kilka z pytań zadanych podczas debaty:
  • „Pierwsza Pani książka „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” jak i druga „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach” traktują o afektach. Jakie relacje zachodzą pomiędzy tymi książkami? Skąd pomysł/potrzeba na ich napisanie?”
  • „Panie Profesorze, literatura, a w szczególności literatura piękna, przepełniona jest emocjami i uczuciami. Często jednak zdarza się, że czytelnika i autora dzieli kilkanaście, a nawet kilkaset lat. Czy we współczesnym literaturoznawstwie poświęca się uwagę na analizę emocji, uczuć i afektów?”
  • „Według Nussbaum obywateli można oduczyć złych emocji i wykształcić w nich postawy wrażliwości i krytycyzmu. Prof. Wigura zastanawia się czy nie jest to utopia romantyczna? Jakie jest zdanie Pana Prof. na ten temat?”
Uczestnikami debaty byli:
  • dr hab. Karolina Wigura, UW (socjologia)
  • dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US (socjologia)
  • prof. dr hab. Andrzej Skrendo, US (literaturoznawstwo) – Prorektor ds. Nauki
Debatę poprowadzili:
  • Katarzyna Buganik (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego)
  • Kaciaryna Bychak (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego)
Dziękujemy za patronat:
  • Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2019