Spotkanie z Praktykiem | Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Dyrekcja Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu wykładowo-szkoleniowego „Spotkanie z Praktykiem”. Gościem spotkania będzie Pani Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się w czwartek 12.05.2022 o godzinie 16:00 na platformie MS Teams.

Link do spotkania:
Dołącz do spotkania na platformie MS Teams

Więcej informacji na:

Dorota Serwa to doświadczona i skuteczna menedżerka kultury, producentka wydarzeń artystycznych, koordynatorka niezliczonej liczby projektów kulturalnych i kulturalno-społecznych, pomysłodawczyni wydawnictw płytowych i książkowych, autorka publikacji z zakresu muzykologii i dziedzictwa kulturowego. Sprawnie porusza się po obszarach związanych z muzyką, sztuką, fotografią oraz edukacją kulturalną. Była wielokrotnie nagradzana za działania na rzecz popularyzowania kultury. Od 2016 do 2019 roku wchodzi w skład Rady ds. Instytucji Artystycznych działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także wykładowczynią Państwowej Akademii Nauk, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania instytucją artystyczną. Dorota Serwa funkcję dyrektora Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pełni od 2012 roku. Wcześniej pełniła funkcję kierownika Działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego oraz kierownika Fotoplastikonu Warszawskiego. Była m.in. zastępcą dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz ekspertem ds. funduszy europejskich w Fundacji Edukacji Ekonomicznej. Pracę zawodową rozpoczęła w Polskim Radiu Szczecin jako producent i redaktor audycji. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako dyrektor Filharmonii w Szczecinie przeprowadziła tę instytucję przez okres modernizacji oraz czas nowych wyzwań artystycznych i organizacyjnych. Kierując się odwagą w myśleniu oraz konsekwencją w działaniu, zrealizowała swój autorski program działalności instytucji. Zwiększyła liczbę koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali. Poszerzyła ofertę edukacyjną kierowaną do rodzin z młodszymi dziećmi, przedszkoli i szkół, a także seniorów. Wprowadziła do programu Filharmonii nowe formy, jak np. koncerty jazzowe, koncerty muzyki elektronicznej i folkowej, a także sinfonietty. Siedzibę Filharmonii wypełniły pokazy filmowe, wystawy plastyczne, warsztaty, performance. Instytucja posiada także bogatą listę wydawnictw książkowych i płytowych. W 2014 r. otworzyła nową siedzibę szczecińskiej Filharmonii, mieszczącej się przy ul. Małopolskiej, inaugurując sezon artystyczny 2014/201. Budynek otrzymał wiele architektonicznych nagród, tytułów i wyróżnień, m.in. tę najbardziej prestiżową – Mies van der Rohe Award 2015. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie międzynarodowe w planowaniu strategicznym, zarządzaniu dużymi organizacjami, programami i projektami w sektorach: publicznym, prywatnym, pozarządowym i naukowo-badawczym, w tym w branży energetycznej. W latach 1993-2004 był pracownikiem Komisji Europejskiej, w Przedstawicielstwie w Polsce – zarządzał programami i projektami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej i uczestniczył w pracach przygotowujących Polskę do członkostwa w Unii Europejskiej. W latach 2004-2005 był prezesem Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o., w latach 2008-2015 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu. W 2005 roku objął stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, gdzie zajmował się koordynacją polityki rozwoju kraju i polityki spójności oraz m.in. przygotowywał Strategię Rozwoju Kraju 2007-2015 i Narodową Strategię Spójności 2007-2013. W latach 2008-2015 pełnił funkcję Prezesa Zarządu w JP Capital Group sp. z o.o., specjalizującej się w przygotowywaniu i wdrażaniu przedsięwzięć oraz innowacyjnych projektów, w tym zakładaniu i prowadzeniu startupów. W tym czasie prowadził także Fundację Europejskie Centrum Przedsiębiorczości. W 2015 roku został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Od 2015 roku jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju. W listopadzie 2015 roku został powołany na pierwszego zastępcę Wicepremiera w Ministerstwie Rozwoju. Od stycznia 2018 roku sprawował urząd Ministra Inwestycji i Rozwoju a od września 2019 roku jednocześnie funkcję Ministra Finansów, które pełnił do 15 listopada 2019 roku Zajmował się m. in. przygotowaniem i realizacją Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz realizacją polityki spójności. Od stycznia do października 2020 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. (PGNiG) oraz zasiadał w Radach Nadzorczych TUW Polski Gaz, Europolgaz S.A. oraz był Przewodniczącym Rady Dyrektorów PGNiG Upstream Norway. Jerzy Kwieciński zasiada w radach nadzorczych jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Pekao Investment Banking S.A. oraz Członek Rady Nadzorczej Pekao Leasing Sp. z o.o. Jerzy Kwieciński spełnia wymogi odpowiedniości określone w art. 22aa ustawy Prawo bankowe.